Warning: file_get_contents(https://krasto.info/orai-w/dabar/bustas.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/krasto/domains/krasto.info/public_html/wp-content/themes/pz/header.php on line 192
Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Grafinio betono paviršiai keičia požiūrį į gelžbetonio konstrukcijas

Rinkoje pasirodė grafinio betono paviršiai, kurie taupo laiką ir spartina statybos procesą, mažina sąnaudas, supaprastina statinio sienų ir tai yra alternatyva brangioms apdailos medžiagoms. Be šių savybių, kurios itin vertinamos užsakovų ir rangovų, grafinio betono paviršiai sudaro galimybių išgauti efektingą paviršių visiškai paprastose surenkamojo gelžbetonio sieninėse konstrukcijose.

Naujovę sieninių betono paviršių rinkoje – grafinio betono paviršius, kurie atliepia statytojų lūkesčius, – pirmoji Lietuvoje pagamino surenkamojo gelžbetonio konstrukcijų gamintoja UAB „Betonika“. Sėkmingas bendrovės gaminys buvo įvertintas ir srities ekspertų – „Lietuvos metų gaminio“ konkurse įmonei jis pelnė aukso medalį.

Griauna mitus ir siūlo sprendimus

Įgyvendinti šį projektą bendrovę paskatino rinkos dalyvių poreikiai: auganti apdailos medžiagų paklausa, sudėtingesnės fasadų technologijos. „Nuolat pagal individualius užsakovų poreikius projektuojame ir gaminame įvairius gelžbetonio gaminius, tad jaučiame augančią rinkos paklausą, – sako Vytautas Niedvaras, UAB „Betonika“ generalinis direktorius. – Ilgą laiką buvo gajus stereotipas, kad betono sieniniai paviršiai būdingi tik pilkiems, nuobodiems sovietinės architektūros pastatams. Tad pasiūlėme alternatyvą, kuri ne tik šį mitą sugriauna, bet ir padeda spręsti ir efektyvumo, sąnaudų mažinimo klausimus.“

Grafinio betono paviršių technologijos esmė – speciali cemento rišimosi procesą sulėtinanti medžiaga, kuria padengiama popieriaus pagrindo membrana. Naudojant membraną, betone išgaunami atviro užpildo plotai, sukuriantys grafinio vaizdo efektą.

Grafinio betono paviršiai yra universalūs, jie pritaikomi ir vienasluoksnėms, ir trisluoksnėms sieninėms konstrukcijoms. Pastarosios itin sutrumpina statybos procesus, nes laikantysis, izoliacinis ir apdailos sluoksniai yra iškart gaminami gamykloje ir sumontuojami statybos vietoje.

„Grafinio betono paviršių gamybos technologija yra visiškai pritaikyta naudoti ant išorinio apdailos trisluoksnių sieninių konstrukcijų paviršių. Produktas pagaminamas jau su apdaila, jo nebereikia papildomai tinkuoti, dengti, todėl lieka mažiau statybos darbų – sutaupoma ir laiko, ir pinigų, – apie naujosios technologijos ypatumus pasakoja įmonės vadovas. – Dar vienas pranašumas – surenkamąsias konstrukcijas galima montuoti ir šaltuoju sezonu, nes nebereikia atlikti jokių „šlapių“ apdailos darbų.“

Grafinio betono paviršiai gali puikiai tiek užsienyje, tiek Lietuvoje konkuruoti su kitomis apdailos medžiagomis bei analogiškais betono paviršiais, kuriuos gamina betono konstrukcijų gamintojai Suomijoje, Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Belgijoje, Prancūzijoje ir kitur.

Gaminant grafinio betono paviršius, naudojamos daugiausia vietinės žaliavos. Esant poreikiui, ateityje įmonė yra pasirengusi naudoti įvairius užpildus bei pigmentus.

Apdailai naudojamas įprastas betono mišinys

Statyboje ypač svarbu tai, kad ši apdaila sumažina ne tik „šlapių“, bet ir kitokių apdailos procesų poreikį, pavyzdžiui, padengimo sintetinėmis dangomis, tinkavimo, šilumą izoliuojančio sluoksnio tvirtinimo, reikalingų apdailai detalių tvirtinimo, dažymo, keraminių apdailos dangų (klinkerio, keramikos plytelių klijavimo) ir panašiai. Apdaila tiesiog padengia visą fasadinę sieninio elemento pusę, esančią išoriniame sluoksnyje.

Betonas laikomas viena iš tvariausių medžiagų, nes yra ilgaamžis, neturi neigiamos įtakos aplinkai, pasižymi aukštomis priešgaisrinėmis savybėmis, gerai izoliuoja garsą. Paviršiaus įgilinimai tose vietose, kur atidengiamas užpildas, siekia nuo 1 iki 3 mm, tad sieninės konstrukcijos atsparumui, laikančiajai galiai, garso bei ugnies izoliacijai nedaro jokio neigiamo poveikio.

Grafinio betono paviršiai nepadidina ir sienos storio, taigi sutaupomas užstatymo plotas.

„Grafinio betono paviršiai po truputį tampa alternatyva betono apdailos tekstūrinėms matricoms, kurių medžiaga yra brangi, sunkiai utilizuojama, o jos sukuriamas faktūrinis paviršius – ženkliai gilesnis. Tokiu būdu apdailinant sieninius paviršius sutaupoma kitų medžiagų: nebereikia tinkuoti, tvirtinti šilumos izoliacijos, dengti sintetinėmis medžiagomis, dažyti, klijuoti keraminių plytelių, klinkerio ar atlikti kitų apdailos darbų. Kokybiniai gaminio parametrai, naudojant šią apdailą, išlieka visiškai nepakitę“, – vardina UAB „Betonika“ vadovas Vytautas Niedvaras.

Paprasčiau, bet įspūdingai

Dar viena statytojams gerai žinoma opi problema – augantys energinio pastatų efektyvumo reikalavimai. Nuo 2016 m. lapkričio 1 d. įsigaliojus reikalavimams projektuoti ir statyti ne žemesnės kaip A energinės klasės pastatus, pastatų konstrukcijoms keliami papildomi reikalavimai, didėja sienų izoliacinio sluoksnio storis, pastato formas stengiamasi supaprastinti, todėl fasadai, jei architektas siekia išvengti „namo-dėžutės“ įspūdžio, tampa ypač aktualūs.

Grafinio betono paviršiai gali būti puiki išeitis, įgyvendinant naujus energinio efektyvumo reikalavimus ir supaprastinant, o ne suprastinant sienų apdailą.

Naujoji technologija jau buvo panaudota surenkamojoje sieninėje konstrukcijoje, įrengiant autobusų stotelės paviljoną Kupiškio rajone, Naivių gyvenvietėje. 2015 m. pabaigoje imtasi ir didesnio projekto – grafinio betono paviršių sieninės trisluoksnės konstrukcijos buvo pagamintos naujam alaus daryklos „Volfas Engelman“ priestatui Kaune.